Pro zájemce o studium

Pro koho je kurz vhodný?

Inovační laboratoř je určená pro všechny studenty Univerzity Karlovy se zájmem o inovace.

Pokud byste měli zájem se kurzu účastnit i z jiných škol, ozvěte se nám. Pokud budeme mít kapacitu, rádi vyhovíme. Jediná špatná zpráva je, že nedostanete kredity.

Co získáte účastí na kurzu?

Na skutečném nápadu na produkt nebo službu se naučíte přistupovat k realizaci inovace tak, abyste minimalizovali plýtvání času, penězi i svým potenciálem.

Z reflexí víme, že si účastníci odnesli zkušenosti s:
– vytvořením něčeho z ničeho,
– překonáváním vlastního strachu,
nevzdáváním se,
– tím, že hotové je lepší než perfektní.

V rámci semestru se snažíme vytvářet podmínky, aby práce na projektu pro vás byla přínosná a zvládnutelná – spojíme vás s mentory, pomůžeme připravit rozhovor apod. Naplánovaná společná setkání vám mají ušetřit čas a práci ulehčit.

Konkrétní představu získáte na stránce Obsah, kde se můžete podívat i na záznamy z výuky.

Co potřebujete před přihlášením?

Do začátku potřebujete akorát chuť něco smysluplného dělat a dostatek času v rámci semestru.

Nepotřebujete nápad. Námětů je všude dost a na prvotním nápadu popravdě ani tolik nezáleží. Jde především o získání zkušenosti s realizací. Během ní se nápad v průběhu experimentování obvykle i značně promění.

Nepotřebujete tým. Týmy se budou tvořit hned na začátku dle osobních preferencí. Máte-li už tým, můžete nabídnout ostatním, aby se přidali a tak využít kurz k nalezení dalších parťáků. Tím, že se jedná o předmět dostupný pro všechny fakulty, můžete v rámci kurzu vytvořit týmy mezioborové.

Jaká jsou pravidla pro zápočty?

Počet kreditů: 6 (týká se studentů UK)

Kurz je postavený jako zážitkový. Nejde tedy o převyprávění zapamatovaných informací a dokonce ani o to, zda umíte „správně“ používat prezentované nástroje. Hlavní je, že překonáte svůj strach, vyrazíte ze své komfortní zóny a něco reálného podniknete. I kdyby se to nakonec vůbec nepodařilo.

Ke zprostředkování reálného zážitku, tedy i např. s vyrovnáním se s neúspěchy po cestě, je však zapotřebí věnovat rozvoji daného nápadu řádnou péči. Jinými slovy, na produktech v rámci semináře je nutné poctivě pracovat; už proto, že na nich skutečně záleží a potenciálně budou pomáhat skutečným lidem.

Pro získání zápočtu je proto zapotřebí minimálně následující:
– Vést min. 3 osobní rozhovory o problémech/potřebách s člověkem z cílové skupiny
– Získání min. 3 osobních zpětných vazeb od člověka z cílové skupiny na váš prototyp
– Vést min. 1 rozhovor s mentorem
– Prezentace projektu před veřejností 
– Sdílení v závěrečné reflexi

Zápočty se udělují po závěrečné reflexi.

Ideální je samozřejmě také vysoká účast na společných setkáních. Důležitá je ale hlavně odpovědnost vůči ostatním studentům v týmu; tedy aby se nikdo „nevezl“.

Plné podmínky však budou domluveny na úvodním setkání, protože důležitá je ta samotná diskuse nad nimi. Musí podpořit splnění cíle předmětu, musí také ale být co nejvíce fér pro vás, studenty.

Další otázky?

Nejste si jistí, zda je Inovační laboratoř pro vás? Zeptejte se!