Soutěž Map the System

Jste připraveni změnit svět?

Začněte tím, že se ponoříte do toho, proč a jak vznikají některé z klíčových výzev dnešního světa. Zmapujte systém a reprezentujte naši univerzitu v Oxfordu!

Od akademického roku 2021/2022 se Univerzita Karlova připojila k více než 60 univerzitám z celého světa, které svým studentům i absolventům umožňují účast v globální soutěži Map the System (Zmapuj systém!). Zařadila se tak například po bok univerzitě v Oxfordu, Berkelly, Calgary či Montrealu. Soutěž je otevřena všem studentkách a studentům napříč obory a fakultami. A přihlásit se je možné  do 31. ledna 2022. 

O čem je soutěž Map the System?

Map the System je celosvětová soutěž, která motivuje studenty k tomu, podívat se na společenské a environmentální změny trochu jinak. Klíč vidí v dobrém porozumění problému a jeho širším souvislostem. Map the System dává příležitost zamyslet se nad kontextem problémů kolem nás i nad mnoha faktory, které přispívají k jejich rozvoji, ať už jde o vzorce v našem uvažování či chování, ekonomické síly, politická rozhodnutí či globální trendy.

V soutěži Map the System se každý rok snaží studentské týmy z celého světa co nejlépe mapovat a analyzovat systémy, které ovlivňují podobu života kolem nás tak, aby bylo následně možné najít co nejlepší řešení nejrůznějších společenských výzev. Map the System je iniciativou Skoll Center for Social Entrepreneurship, které sídlí na Saïd Business School na Oxfordské univerzitě. 

Jak poznám, že je soutěž Map the System právě pro mě? 

  • Láká vás možnost poznat příčiny problémů, kterým čelí naše společnost?
  • Věříte, že vaše znalosti mohou pomoci zlepšit svět kolem vás?
  • Chcete změnit svět?  
  • Zajímají vás výzvy dnešního světa? 
  • Chcete spojit svou kariéru s pozitivním dopadem? 

Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli ANO, pak jste tu správně!

Jaké téma si mohu k analýze vybrat?

Nejdůležitější pro výběr  tématu je váš osobní zájem a nadšení pro něj. Inspirací pro výběr vašeho problému k analýze mohou být i 4 hlavní témata letošního ročníku soutěže: Social, Economic, Health a Climate Reset.

Co vám účast v soutěži přinese?

Jak se přihlásit?

► Ozvěte se nejpozději do 28. ledna koordinátorce soutěže Map the System Barboře Komberec Novosadové. Po e-mailu či během krátké konzultace proberete téma, které vás zajímá, a vyplníte přihlášku do soutěže. 

► Po celou dobu trvání soutěže (od února do května) budete mít podporu pro svůj tým (mentoring, další vzdělávání, expertní konzultace).

► Pro zájemce pořádáme 2 informační online setkání, a to 15. prosince nebo 12. ledna od 14.30 na Zoom. 

Na setkání či konzultace se přihlaste ZDE nebo přímo e-mailem na barbora.komberecnovosadova@ruk.cuni.cz 

Kdo se může přihlásit?

Jakýkoli student či studentka Univerzity Karlovy napříč fakultami a obory UK, kteří mají zájem pozitivně ovlivňovat sociální nebo environmentální problémy a/nebo touhu porozumět tomu, jak fungují systémy, v nichž žijeme.

Harmonogram Map the System 2022

Registrace do soutěže /do 31. ledna/

Uvedete členy svého týmu, svoji motivaci a oblast, kterou jste si k analýze vybrali.

Uzávěrka českého kola soutěže /4. dubna 2022/

Zašlete svoji výslednou práci pro účast v českém kole soutěže 1/ Mapa systému 2/ Shrnutí výzkumu (do 3 000 slov) 3/ Bibliografie a zdroje

Finále českého kola soutěže /druhá polovina dubna 2022/

Přihlášené týmy budou prezentovat své výsledné práce české porotě.

Uzávěrka globálního kola soutěže /květen 2022/

Tým, který zvítězí v českém kole soutěže, finalizuje výslednou práci a připravuje prezentaci pro globální kolo soutěže, která obsahuje: 1/ Mapa systému 2/ Shrnutí výzkumu (do 3000 slov) 3/ Bibliografie a zdroje 4/ Ústní prezentace (10 minut)

Finále globálního kola soutěže /červen 2022/

Finalisté lokálních kol z univerzit z celého světa se potkají na finále v Oxfordu, aby odprezentovali svoji práce mezinárodní porotě. Získají důležitou zpětnou vazbu od porotců, kteří mají zkušenosti se systémovou analýzou a systémovou změnou, a budou také soutěžit o tři hlavní finanční ceny. Kromě slavnostního finále čeká účastníky bohatý program přímo na univerzitě v Oxfordu.

Jak se na soutěž co nejlépe připravit?

Nejlepší přípravou je absolvování předmětu Map the System II, který si můžete zapsat v letním semestru. Podmínkou je registrace do soutěže Map the System a konzultace k vaší účasti. Absolvování předmětu je ohodnoceno 5 kredity.

Barbora Komberec Novosadová

Chcete se přihlásit nebo máte otázky?

Neváhejte se kdykoli ozvat, zeptat se prostřednictvím e-mailu nebo si domluvte konzultaci svého soutěžního projektu s koordinátorkou Map the System na Univerzitě Karlově.
Kontakt:
Mgr. Barbora Komberec Novosadová ► E-mail: barbora.komberecnovosadova@ruk.cuni.cz ►Konzultace po předchozí domluvě: středa 10.30 – 13.30 v Kampusu Hybernská či online

Chcete se dozvědět více?

► Přečtěte si článek Martina Rychlíka v online časopise Forum UK o Map the System na Karlově Univerzitě

► Seznamte se s vítězi minulých ročníků globální soutěže, jejich mapami systému a finálovými prezentacemi

► Přihlaste se na jeden online z informačních seminářů na Zoom: 15. prosince nebo 12. ledna od 14.30 zde